top of page

Kur ar akmeni met, tur co-working!


Darba vide ir aktuāls jautājums kā lieliem, tā maziem uzņēmumiem un arī pašnodarbinātajiem profesionāļiem. Lai apvienotu piecas galvenās vērtības – sadarbību, kopienu, ilgtspēju, atvērtību un pieejamību, Rīgā un daudzviet citur pasaulē populāras ir kopstrādes telpas jeb co-working. Viena no tām – DarbaVieta šovasar paplašinās un kļūst par Radošo Industriju centru Hanzas ielā, apdzīvojot četru stāvu plašās telpas kādreizējā šūšanas cehā "Rosme". Tā būs vieta ne tikai profesionāļiem, kuru darbs notiek pie datora, bet arī tiem, kas rada ar rokām, un kuriem nepieciešama lielāka platība izpausmēm. “Tu strādā sev vai savai komandai, bet, esot co-workingā, tu izveidojies par tādu kā aģentūru. Līdz ar to tu pats paliec jaudīgāks, jo vari sadarboties ar citiem, kuri ir turpat blakus, un piedāvāt savam klientam labāku rezultātu,” tā Kristīne Zamurajeva, DarbaVieta līdzdibinātāja un stratēģiskā vadītāja.


Kāds ir DarbaVietas mērķis un kādas industrijas tā pārstāv?


DarbaVietas mērķis ir radīt fizisku vietu un vienojošu tīklu radošo industriju pārstāvjiem, kas meklē vietu ikdienas darbam un kas vēlas būt atbalstošā kopienā, kas dalās ar saviem resursiem, kontaktiem, zināšanām. Jau četrus gadus DarbaVieta to dara Blaumaņa ielā trijos lielos dzīvokļos, tomēr esošajā vidē nav iespējams nodrošināt vēlamo atvērtību un pieejamību. Pirms gada kļuvām par daļu no European Creative Hubs Network, kas iedvesmoja, ka arī DarbaVietai beidzot jākļūst par kārtīgu Creative Hub jeb Radošo Centru. Savā būtībā tās ir vietas, kas nodrošina vidi un pamatu, kur attīstīties, augt, strādāt, iedvesmoties, sadarboties. Praktiski tas nozīmē, ka savā starpā dala vidi dažādu radošo industriju pārstāvji, gan individuāli profesionāļi, gan mazas komandas, kuru starpā veidojas sinerģija, kas noved pie jaunām idejām, projektiem un sadarbības modeļiem.


DarbaVieta ir ļoti orientēta uz kopienu, tādēļ cilvēki, kas pievienojas mums, ir ieinteresēti būt daļa no cilts, kā mēs to saucam. Mēs esam dizaineri, projektu vadītāji, PR, mārketinga cilvēki, tekstu autori, animatori, fotogrāfi, programmētāji, pasākumu organizētāji, gleznotāja, šuvējas u.c. – visām šīm nozarēm ir iespēja savā starpā mijiedarboties, palīdzēt, iedvesmot, dot padomus, mainīties barterī. Tu strādā sev vai savai komandai, bet, esot co-workingā, tu izveidojies par tādu kā aģentūru. Līdz ar to tu pats paliec jaudīgāks, jo vari sadarboties ar citiem, kuri ir turpat blakus un piedāvāt savam klientam labāku rezultātu.


Kāda šobrīd ir co-working attīstība?


Kā mēs paši smejamies, šobrīd ne tikai Rīgā, bet arī pasaulē, kur ar akmeni met, tur co-working. Pašos sākumos vārds "co-working" sevī automātiski ietvēra 5 pamata vērtības - kopiena, sadarbība, atvērtība, pieejamība un ilgtspēja. Šobrīd šis vārds apzīmē tikai formu. Co-working ir dalīta darba vide. Kafejnīcas, nekustamo īpašumu attīstītāji, biznesa centri, jebkurš šobrīd pāriet uz šo dalītās vides principu, jo, pirmkārt, cilvēku mentalitāte mainās un dalīšanās ekonomika kļūst pieņemamāka, otrkārt, jo tas ir veids, kā optimizēt izmaksas, nomājot biroju, bet dalot telpas un ar tām saistītās izmaksas ar citiem. Tomēr iemesls, kādēļ co-working ir kļuvuši tik populāri, ir tās dziļākās pieredzes dēļ. Vietās, kas strādā ar savu kopienu, kurās izveidojusies draudzīga un produktīva atmosfēra, cilvēki piedzīvo ļoti nozīmīgas karjeras izaugsmes, iegūst jaunas idejas, paplašina savus redzes lokus un modificē savas nodarbošanās. Tādēļ meklējot co-working, kam pievienoties, ir vērts izmantot kādu demo dienu, pārliecināties vai tajā ir tas, ko meklē.


Kādas ir co-working tendences citviet pasaulē?


Nupat bijām Kopenhāgenā - diezgan labs piemērs, ka viņi taisa ļoti nišētus co-workingus, kas koncentrējas uz noteiktu industriju pārstāvjiem un ir paredzēti jau starptautiskā līmenī, vedot kopā dažādus internacionālos uzņēmumus, kas sūta savus pārstāvjus darboties co-workingā, lai viņi būtu inovāciju epicentrā un sajustu valsts un pilsētas vidi. Piemēram, “BoxHub” koncentrējas uz arhitektūru, būvniecību un digitalizāciju tā, lai visas šīs jomas savā starpā sadarbotos. Esot kopā tieši to konkrēto nozaru pārstāvjiem, viņi ļoti palīdz viens otram nonākt pie jaunām inovācijām un attīstīt jaunas idejas. Vēl ļoti aktuāli ir dažāda veida inkubatori, kas palīdz jaunajiem uzņēmējiem uzsākt darbību un attīstīt savu ideju. Radošie Centri jeb Creative Hub, kas nodrošina dažādas vides un resursus dažādu nozaru pārstāvjiem, kļūst arvien nišētāki. Populāri ir FabLabi un maker space, kas ir vietas, kas nodrošina konkrētus resursus, instrumentus, tehnikas, lai ikviens varētu nākt un veidot ar rokām, izstrādāt prototipus, testēt. Šādās vietās tiekas gan tie, kas izstrādā paši, gan tie, kas vēlas atrast kādu, kurš var palīdzēt tiem izstrādāt prototipu. Visā visumā, tendences ir dažādas, atkarībā no tā, kas attīsta konkrēto vietu – bezpeļnas organizācija, privātie investori vai valsts institūcijas, un kam šī vieta būs paredzēta – iesācējuzņēmējiem, lieliem uzņēmumiem, sabiedrības interesēm utt.


Kā izskatās DarbaVietas attīstība jaunajās telpās pie Viesturdārza?


Hanzas ielā mēs plānojam iekārtot teju 2000m2, kas būs 4 stāvos. Mēs tos apgūsim pakāpeniski un pirmajā stāvā pārvāksies Blaumaņa ielas DarbaVietas esošie cilvēki. Pirmais stāvs būs open space vide individuālajiem profesionāļiem un mazām komandām, un pāris telpas būs veltītas radošajām studijām, piemēram, fotogrāfam, gleznotājai, šuvējām. No septembra plānojam ņemt nākamo stāvu, kas jau būs ar vairākām nodalītām telpām amatniekiem, dizaineriem, māksliniekiem, un komandām, kurām ir nepieciešama sava darba vide. Ir doma atvērt šo centru un skatīties, kuri ir tie cilvēki, idejas, kas saprot - YES! - Rīgā ir kaut kas tāds un kas grib nākt un aizpildīt māju ar savu saturu. Ēkas 1. stāvā, piemēram, kādreiz ir bijusi bufete, un tajā gribas saglabāt, piemēram, vietu kulinārajiem eksperimentiem. Ļoti priecājamies par jebkuru cilvēku, kurš atsaucās ar savām idejām un vēlmēm.


Kad ir plānots to visu sajust un redzēt?


Pirmais stāvs būs vaļā no 1. jūlija, bet nākamos stāvus mēģināsim atvērt ik pēc 2 – 3 mēnešiem. Tas ir ļoti atkarīgs no tā, kāds saturs pavilksies uz Hanzas ielu, jo mēs jau šobrīd redzam, ka cilvēki piesakās un viņiem interesē, viņi gribētu būt šajā mājā. Un tas ir ļoti iepriecinoši! Tas arī apliecina to, ko DarbaVieta jau ir bijusi zināma šos gadus, ka konstanti aug pieprasījums pēc šādas vietas radošajiem cilvēkiem. Tas saistīts gan ar nekustamo īpašumu cenām Rīgā, kad par īri vien ir jāmaksā grūti pavelkams cipars, gan ar to, ka radošajiem cilvēkiem ir nepieciešama vide un cilvēki, kas dod impulsus iedvesmai un attīstībai.


#ideja #intervija #darbavide

Meklēt pēc atslēgvārdiem
No tags yet.
Arhīvs
bottom of page