top of page

Rīga kā pievilcīgs galapunkts investoriem


Tuvojoties vienam no nozīmīgākajiem notikumiem nekustamā īpašuma tirgū Baltijā – konferencei “Baltic Real Estate Leaders Forum” – uz sarunu aicinājām “Colliers International Latvia” vadītāju Denisu Kairānu. Iezīmējot galvenos izaicinājumus nozarē tuvāko gadu laikā, Deniss atzīst, ka “būtiski ir atrast līdzsvaru, lai tirgū nerastos stagnācija, lai parādītos jauni attīstītāji ar jauniem projektiem, bet tai pašā laikā to skaitam nevajadzētu būt pārāk lielam, jo arī tirgus nav liels”. Šogad konferencei ir jubileja – piektā gadskārta. Kā tā ir attīstījusies un kas dalībniekus sagaida šogad? Lasi sarunā!


Kā Jūs raksturotu tirgus aktivitāti nekustamo īpašumu jomā 2016.gadā no investoru un attīstītāju perspektīvas?


Izskatās, ka šis gads investīciju jomā būs samērojams ar iepriekšējo gadu, kas izrādījās rekordaugsts pēckrīzes gados. Protams gala rezultāts būs atkarīgs no tā, vai līdz gada beigām tiks noslēgti visi procesi, kas pašlaik tiek strukturēti, taču kopējais noskaņojums ir pozitīvs. Līdzīgi kā pērn, kad tirgū ienāca jauns globāls spēlētājs Blackstone, arī šogad ir sagaidāmi jauni vārdi. Tirgū šobrīd ir pietiekami liela aktivitāte no investoru puses, meklējot jaunus objektus, taču neprognozējam darījumu skaita pieaugumu, jo trūkst objektu, kas atbilst investoru prasībām. Skopa jaunu projektu attīstība limitē mūsu tirgu un ierobežo investīciju darījumu skaitu. Jāpiebilst, ka jaunu projektu attīstība daudz straujākiem tempiem notiek Viļņā un Tallinā. Kopējais investīciju apjoms Baltijas valstu tirgū šogad tiek plānots 1-1,5 miljardu eiro apmērā.


Ja ieskatāmies tuvākajā nākotnē, kādi izaicinājumi nozari sagaida turpmākajos gados?


Viens no izaicinājumiem ir jaunu projektu būvniecība. Kā minēju, Viļņā un Tallinā tas notiek ātrākiem tempiem. Mēs nerunājam par to, ka būtu jābūvē daudz, ir jāskatās uz kopējo ekonomisko situāciju un aktivitāti. Jā, esam tikuši pāri krīzei, ik gadu mums ir 2-3% IKP pieaugums, taču izskatās, ka ar to nav pietiekoši, lai atdzīvinātu attīstību jaunu projektu būvniecībā. Pieprasījumu pēc jaunām telpām mēs jūtam visos komercīpašumu segmentos, taču jaunu biznesu un kompāniju ienākšana Latvijā varētu būt arī lielāka.

Šobrīd tas ir viens no lielākiem izaicinājumiem – atrast līdzsvaru, lai tirgū nerastos stagnācija, lai parādītos jauni attīstītāji ar jauniem projektiem, bet tai pašā laikā to skaitam nevajadzētu būt pārāk lielam, jo arī tirgus nav liels. Viļņā un Tallinā pozitīvās izaugsmes rādītāji ir nedaudz augstāki, bet te ir jautājums – vai tiešām tur ir labāki apstākļi vai arī kaimiņvalstīs ir vairāk drosmīgu attīstītāju, kas šo tirgu attīsta? Dažādi faktori liecina, ka Viļņā var rasties problēmas ar jaunu biroju centru aizpildīšanu, bet Tallinā – ar mazumtirdzniecības telpu aizpildīšanu tirdzniecības centros , ja visi projekti, kas atrodas būvniecības stadijā, tiks pabeigti. Pagaidām grūti spriest par sekām, jo visi objekti vēl nav pabeigti, bet tirgus spēlētāji jau sāk palikt uzmanīgi.


Runājot par tuvojošos ikgadējo konferenci “Baltic Real Estate Leaders Forum”, kāda ir tās galvenā vērtība?


BREL foruma galvenā vērtība ir saturs un iespēja tikties ar tirgus līderiem. Mēs vienmēr cenšamies runāt par aktuālām tēmām un pieaicināt ļoti pieredzējušus tirgus spēlētājus, kas dalās savā pieredzē. Dalībniekiem ir iespēja aprunāties ar lektoriem, uzdot jautājumus un piedalīties diskusijās. Forums ir veidots tā, lai veicinātu apmeklētāju līdzdalību. Tā ir vieta, kur mācīties un dalīties pieredzē, jo iegūtās idejas un zināšanas ir ilglaicīgas – tā ir investīcija sevī.


Kādēļ šādu konferenci ik gadu ir nozīmīgi rīkot un kā pasākums piecu gadu laikā ir attīstījies?


Tādēļ, ka ir svarīgi pārrunāt tirgus aktualitātes, dalīties pieredzē un atrast atbildes uz jautājumiem. Gada laikā daudz kas ir mainījies un šī ir vieta, kur satikties un pārrunāt notikumus, iepazīties ar jauniem cilvēkiem, uzzināt ko jaunu.

Konference “Baltic Real Estate Leaders Forum” ir viena no lielākajām un nozīmīgākajām konferencēm nekustamo īpašumu jomā Baltijā. Šogad šis mums ir jubilejas gads, tāpēc nolēmām veikt rebrendingu, izveidot jaunu stilu un nosaukumu. Mūsu pirmā konference notika 2012. gadā, kurā piedalījās 150 dalībnieku. Četru gadu laikā apmeklētāju skaits ir dubultojies, pagājušajā gadā šis skaitlis pārsniedza 300 dalībnieku. Esam arī palielinājuši dalībnieku pārstāvēto valstu skaitu. Pašā pirmajā gadā tika pārstāvētas 5 valstis, bet 2015. gadā tās bija jau 15, kas norāda uz konferences aktualitāti ne tikai esošajiem tirgus spēlētājiem.


Pieskaroties šī gada programmai, kāds ir foruma galvenais mērķis šogad un kādus lektorus dalībnieki varēs dzirdēt?


Foruma mērķis paliek nemainīgs – mēs vēlamies sapulcēt vadošos un aktīvos nekustamā īpašuma līderus, investorus un ekspertus no Baltijas valstīm, lai pārrunātu aktualitātes un tendences nekustamā īpašuma segmentā un pastāstītu par ārzemju investīciju piesaistes iespējām, kā arī par investīciju projektu perspektīvām.

Šogad konferencē piedalīsies vairāki vieslektori no Baltijas valstīm, Vācijas, Zviedrijas, arī Austrālijas. To vidū būs gan aktīvākie investori Baltijā, gan arī attīstītāji. Dažu vārdus esam jau paziņojuši, pilna programma tiks publicēta jau pavisam drīz.
#konference #intervija

Meklēt pēc atslēgvārdiem
No tags yet.
Arhīvs
bottom of page